Innowacyjna technologia

Atomic to znany na całym świecie producent nart i butów narciarskich. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości wykonania narty Atomic przez wielu uważane są za jedne z najlepszych!

Firma z tradycjami

Atomic to austriacki gigant narciarski, którego historia sięga 1955 roku. Od tamtego czasu aż po dzisiejszy dzień Atomic ciągle nas zaskakuje oferując coraz nowsze rozwiązania w produkcji nart i butów narciarskich.

Buty narciarskie

Buty narciarskie to temat któremu trzeba poświęcić więcej uwagi gdyż jest to element który w jeĽdzie na nartach jest najbliżej naszego ciała i ma realny wpływ na nasz komfort, samopoczucie, wrażenia z jazdy itd.

O ile narty bez większego problemu można śmiało wypożyczać o tyle buty warto mieć swoje. Nie od dziś wiadomo, że stopy mają różne kształty, różny układ kostny, bywa i tak że mają różne długości, a jeśli zamierzamy wypożyczać buty to musimy się liczyć z tym, że buty w wypożyczalniach mają już uformowane wkładki wewnętrzne przez co o idealne dopasowanie do Twojej stopy jest raczej niemożliwe.

Zanim wybierzesz się na zakupy butów narciarskich musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Trzeba zacząć od tego jak oceniasz swoje umiejętności oraz do jakiego rodzaju jazdy posłużą Ci buty. Na tej podstawie jesteś w stanie określić twardość buta którego będziesz szukał. Totalnie początkujący oraz osoby sporadycznie jeżdżące powinny się rozglądać za butami o twardości 50-80. Doświadczeni narciarze mogą szukać butów z przedziału 80-130, gdzie przedział 80-100 oznacza buty dobrze dopasowane i komfortowe. Przedział 100-130 to buty o precyzyjnym trzymaniu. Są jeszcze buty o twardości 140+ które zostawiamy profesjonalistom i zawodowcom.

Jeśli wiemy mniej więcej czego szukamy to możemy wybrać się do sklepu. Oczywiście buty możemy kupić też w sklepie internetowym gdzie ceny często są niższe niż w sklepie stacjonarnym. Aby kupić dobre buty przez Internet musimy wcześniej udać się do sklepu stacjonarnego i poprzymierzać trochę.

Będąc w sklepie przymierzajmy zorientujmy się czy aby przypadkiem nie ma tam urządzenia które skanuje stopy i wirtualnie dobiera buty. Takie urządzenie pozwala na znaczne zawężenie butów potencjalnie dobrze dopasowanych. Jeżeli nie ma takiego urządzenia to musimy mierzyć...nie jedną parę a kilka par, nie skupiajmy się na pierwszych które włożymy nawet jeśli wydają nam się dobre. Pamiętaj aby kupować buty idealnie dopasowane do długości naszej stopy tzn. nie kupujemy butów o rozmiar czy dwa za duże. Nie przymierzajmy butów mając na stopie dwie pary skarpet - jedna para w zupełności wystarczy do zapewnienia odpowiedniego ciepła.

Kolejna rada to przymierzajmy oba buty. Zapnijmy dokładnie, pochodźmy, poruszajmy się trochę upewniając się że but nigdzie nie będzie uwierał.

Jeżeli znaleźliśmy odpowiednie buty to teraz czas na ich indywidualne dopasowanie. Pisząc "indywidualne dopasowanie" mam na myśli dwie rzeczy. Pierwsza to modyfikacja skorupy, a druga to dopasowanie wkładki buta.

Modyfikacja skorupy polega na termicznym poszerzeniu buta. Jest to sprawa istotna dla narciarzy z deformacjami stóp np. po przebytej kontuzji, skręceniu kostki, ale i nie tylko bo ta kwestia może dotyczyć każdego.

Dopasowanie wkładki buta również polega na termicznym dopasowaniu do kształtu naszej stopy. Najpierw wkładka jest podgrzewana przy użyciu specjalnej maszyny a następnie zakładamy ja razem z butem i czekamy aż dopasuje się do kształtu naszej stopy, kostki. Można również zamówić wkładkę która będzie wykonana specjalnie do kształtu naszych stóp.

Narty

Osoby które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami powinny rozglądać się za nartami dla początkujących. Wybór nart z tej grupy jest bardzo duży, a narty same w sobie mają duże możliwości, których Ty jako początkujący narciarz nie jesteś w stanie choć w części wykorzystać. Można zatem powiedzieć, że początkujący ma najłatwiej bo właściwie co by nie wybrał to będzie zadowolony. Należy tylko wybrać odpowiednią długość narty, która powinna się zawierać w przedziale +/- 5cm od wysokości czoła. Szczupli i wysocy powinni raczej wybierać -5cm a krępi +5cm. Narty dla początkujących mają jeszcze jedną wspólną cechę, a mianowicie są umiarkowanie taliowanie. Promień skrętu zawiera się w przedziale 13-16m.

Większe problemy przy wyborze nart zaczynają się dla narciarzy średnio zaawansowanych, którzy mają już jakieś pojęcie o jeździe, technice itd. Tutaj najlepszym sposobem na wybór odpowiedniej narty jest przetestowanie kilku modeli bo tak naprawdę nikt nie wie co dla nas będzie najlepsze. Skąd wziąć narty do testów? Najlepiej skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego, które obecnie oferują niezliczoną liczbę przeróżnych modeli nart. Można też korzystać z centrów testowych, które można często spotkać przy większych stacjach narciarskich.

Wybór nart do testów zaczynamy od określenia jaki styl jazdy preferujemy, gdzie będziemy jeździć, jakie są nasze umiejętności. Musimy to określić gdyż w nartach dla średnio zaawansowanych zaczyna się pewna specjalizacja.

Na pocz±tek trzeba dokonać wyboru pomiędzy trzema kategoriami: utwardzone stoki, poza trasami oraz freestyle. Dwie ostatnie grupy stanowią tak naprawdę niewielki ułamek i jest to już daleko idąca specjalizacja. Narty fs czyli tzw. "twin tipy" charakteryzują się tym że s± wywinięte do góry na obydwu końcach. Umożliwia to jazdę przodem i tyłem oraz ułatwia wykonywanie ewolucji. Narty freeridowe charakteryzują się długością i szerokością tzn. są dłuższe i znacznie szersze od nart przeznaczonych do jazdy po stoku. Takie narty oznaczaj± jednak ścisłą specjalizację.

Zdecydowanie największą grupę stanowią narty do jazdy po utwardzonych stokach. W tej grupie mamy narty allround oraz bardziej wymagające allmountain.

W grupie allround znajdziemy narty o charakterze slalomowym jak i racecarvery. Do tego w allround występują modele zarówno dla początkujących jak i dla ekspertów.

W tej grupie warto zacząć od sprecyzowania preferowanej długości promienia skrętu. Dla miłośników jazdy krótkim skrętem, dodatkowo poszukujących nart łatwiejszych w opanowaniu i dobrze spisujących się na krawędziach przy niedużej prędkości ewidentnie należy polecić narty o promieniu rzędu 12m przy długości 160cm. Tego typu sprzęt powinni wybrać narciarze „szlifujący technikę”, tzn. ci którzy lubią cały dzień spędzić na jednym stoku doskonaląc swoje umiejętności. Znacznie większe możliwości dają narty przystosowane do wykonywania dłuższych łuków. W większości promień skrętu takiego sprzętu mieści się pomiędzy 14 a 18m. Ogólnie mówiąc można przyjąć zasadę, że wraz ze wzrostem promienia skrętu zwiększa się optymalna prędkość pozwalająca na czystą jazdę na krawędziach. Opieraj±c się na tym założeniu można próbować dokonać wstępnej selekcji.

Narty allmountain są znacznie mniej delikatne niż allround a najwyższe modele można z powodzeniem stosować w nawet poza trasami. Przy ogromnej energii i znakomitej pracy krawędzi narty allmountain nie potrzebują stoku gładkiego jak stół. Znakomicie radzą sobie w trudnych warunkach śniegowych, w zróżnicowanym terenie i co ważne w jeĽdzie na wprost. Takie cechy predysponują te narty do cruisingu, czyli turystycznego objeżdżania wielu tras, na których można spodziewać się różnych warunków i stopnia trudności. Charakterystyczne dla produktów pochodzących z tej grupy są wymiary. Bardzo duża szerokość (talia od około 74mm do prawie 90mm w modelach dla ekspertów) i bardzo zróżnicowany promień skrętu od 13 do 18-19m. Długość nart allmountain powinna być około 5 cm mniejsza od wzrostu narciarza. Takiej budowy narty zapewniają pewność poruszania się w każdych warunkach. Duża szerokość daje stabilność i znakomite zachowanie w głębokim śniegu, niewielka długość i taliowanie sprawiają, że carving na przygotowanych trasach sprawi przyjemność każdemu narciarzowi. Jednak coś za coś. Duża szerokość sprawia, że narty tego typu są mniej sprawne przy przechodzeniu z krawędzi na krawędź co znacznie zmniejsza ich przydatność do dynamicznej sportowej jazdy. Allmountain to narty dla narciarzy poszukujących wrażeń w jeździe terenowej wszędzie, gdzie tylko można wjechać na nartach. Najlepiej jednak sprawdzają się one w prawdziwie trudnych warunkach, na zniszczonych trasach, w ciężkim śniegu.

buty icon

Buty narciarskie to temat któremu trzeba poświęcić więcej uwagi gdyż jest to element który w jeĽdzie na nartach jest najbliżej naszego ciała i ma realny wpływ na nasz komfort, samopoczucie, wrażenia z jazdy itd. Zanim wybierzesz się na zakupy butów narciarskich musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Trzeba zacząć od tego jak oceniasz swoje umiejętności oraz do jakiego rodzaju jazdy posłużą Ci buty. czytaj więcej

gogle

Dobrze dobrany i dopasowany sprzęt to już prawie pełnia szczęścia. Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze odpowiednich warunków narciarskich oraz odpowiedniego stroju i wyposażenia dodatkowego jak kask czy gogle. Dobre gogle narciarskie to bardzo ważny element, któego zalety docenimy niemal w każdych warunkach. Gogle chronią nasze oczy przed wiatrem, śniegiem, słońcem, zimnem poprawiając widoczność i nasze bezpieczeństwo.

warunki narciarskie

Zanim wyjedziesz pojeździć na nartach lub snowboardzie warto sprawdzić jakie warunki aktualnie panują na docelowym stoku. Warunki narciarskie oczywiście najlepiej sprawdzić w internecie. Możemy skorzystać ze strony konkretnego ośrodka narciarskiego, gdzie mamy pewność że warunki są na bieżąco aktualizowane lub ze stron z warunkami. Dodatkowo warto sprawdzić aktualny podgląd stoku z kamery, które są już niemal standardem.